W Centrum Profilaktyki o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i przemocy w rodzinie
W Jaśle otwarto Centrum Profilaktyki, Terapii i Wsparcia Rodzin, które mieści się w wyremontowanych pomieszczeniach dawnej stołówki domu nauczycielskiego przy ulicy Floriańskiej 8a. Powstało, by każdy mieszkaniec miasta mógł uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie przemocy domowej, uzależnienia od alkoholu, środków odurzających i współuzależnienia.
Bożena Molska-Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Jasła: – Centrum Profilaktyki, Terapii i Wsparcia Rodzin w Jaśle działa na zasadzie kilku ustaw dotyczących przeciwdziałaniu problemom alkoholowym. Będzie spełniało taką rolę, że wszyscy mieszkańcy potrzebujący pomocy, nieradzący sobie z problemami życiowymi wynikającymi z zagrożeń społecznych, będą mogły uzyskać tutaj fachową pomoc i poradę zarówno w zakresie psychologicznym, czy prawnym. Harmonogram dyżurów będzie podany do publicznej wiadomości na stronie internetowej Centrum i tablicach informacyjnych przed wejściem do budynku.
Centrum Profilaktyki, Terapii i Wsparcia Rodzin powstało w ramach przyjętego przez Radę Miejską Jasła Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2011.
W tym celu zaadaptowano pomieszczenia na parterze dawnej stołówki domu nauczycielskiego przy ulicy Floriańskiej 8a (wejście od podwórza). Do przetargu na realizację inwestycji zgłosiło się dziesięć podmiotów – wygrała miejscowa firma „Instalator” S.C. Renata Biernacka, Grzegorz Tocki. Prace remontowe, które trwały blisko trzy miesiące, pochłonęły nieco ponad sto tysięcy złotych i w całości zostały pokryte z miejskiego budżetu (m.in. z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
W budynku o powierzchni około stu metrów kwadratowych do dyspozycji podmiotów jest m.in. sala konferencyjna, pomieszczenia, w których udzielane będą porady prawne i psychologiczne, pomieszczenie socjalne oraz toalety.
Swoją siedzibę będą miały tutaj m.in. Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu, ofiar przemocy w rodzinie oraz członków ich rodzin, grupy wsparcia działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Biuro Wspierania Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta, Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ta ostatnia przeniosła się z niewielkiego pomieszczenia przy ulicy Dworcowej 10 udostępnionego przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Administrację Budynków Komunalnych. Przeprowadzka pozwoli na oszczędności w budżecie miasta, które rocznie ponosiło za wynajem poprzedniego lokalu kwotę niespełna dziesięciu tysięcy złotych.
– Warunki mieliśmy zdecydowanie gorsze – przyznaje Bogusława Wójcik, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle. – Były tylko dwa pomieszczenia usytuowane w „amfiladzie”. W przypadku kiedy było więcej osób to wówczas spokój rozmowy był zakłócany. Żeby dostać się do kolejnego pomieszczenia trzeba było przejść przez pierwsze. To był dyskomfort. Niestety, rozmowy o swoich problemach związanych z alkoholem czy przemocą, lubią ciszę i intymność. W tym ośrodku, który powstał, będziemy mieli większe możliwości, nasza oferta jest poszerzona i w związku z powyższym będzie się lepiej pracowało i nam, i osobom, które będą potrzebowały naszej pomocy.
Podczas uroczystego otwarcia Centrum burmistrz miasta Andrzej Czernecki podziękował wszystkim inicjatorom, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia. Jak podkreślił, to odpowiedź na potrzeby wyartykuowane ze strony Zespołu Interdyscyplinarnego i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Miasto ma bardzo różny koloryt. To jest jeden z przykładów rozwiązywania problemu związanego z uzależnieniami i przemocą. Myślę, że położenie tego Centrum w centrum miasta będzie często odwiedzane. Dla nas najważniejsze jest to, żeby w warunkach spokojnych można było udzielać pomocy tym osobom, które rzeczywiście są w sytuacjach bardzo złożonych. Przemocy w rodzinie czy uzależnieniom towarzyszy wstyd i obawa przed sięgnięciem po pomoc. Dlatego myślę, że ta łatwa dostępność tylko będzie zachęcała to tego, żeby jednak w sytuacjach potrzeb odważyć się i przyjść tutaj. Z drugiej strony jestem przekonany, że grupa osób, która zajmuje się tutaj pomocą to fachowcy, którzy mogą rzeczywistą pomoc świadczyć osobom potrzebującym. Takie jest główne założenie. – powiedział burmistrz.
Centrum ma też swoją stronę internetową. Pod adresem: www.centrumprofilaktyki-jaslo.pl znajdują się podstawowe informacje na jego temat, podstawy prawne, wykaz ogólnopolskich kampanii profilaktycznych realizowanych przez miasto Jasło oraz dane kontaktowe z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki porozumieniu z operatorem telekomunikacyjnym nie zmienił się numer kontaktowy, który funkcjonował na ulicy Dworcowej 10: (13) 446 47 14. Można też wysłać korespondencję drogą elektroniczną poprzez specjalny formularz lub adres e-mail: mkrpa@um.jaslo.pl.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl