Wiedza na wyciągnięcie ręki
Wiedza na wyciągnięcie ręki – łatwy dostęp do zbiorów bibliotecznych, informacji lokalnej i cyfrowej oraz warsztaty plastyczne, to ostatnie szkolenie w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Programu Rozwoju Bibliotek i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach zakończono mikrogrant „Podaj dalej”, a jego uczestnikami byli bibliotekarze, pracownicy kultury oraz dyrektorzy Gminnych Bibliotek Publicznych i Gminnych Ośrodków Kultury i Czytelnictwa z Skołyszyna, Jasienicy Rosielnej, Roźwienicy i Tarnowca.
Zadaniem GBP jako Biblioteki Wiodącej w I rundzie PRB było przeprowadzenie szkoleń dla osiemnastu osób z Bibliotek Partnerskich i przekazanie praktycznych umiejętności zdobytych podczas szkoleń specjalistycznych, które będą służyły uczestnikom w pracy dla czytelników i mieszkańców w swoich gminach.
Nie tak dawno zaczynaliśmy cykl spotkań partnerskich, a już pora na pierwsze analizy i podsumowania – a działo się u nas naprawdę sporo. Za nami warsztaty dziennikarskie, innowacyjne formy pracy z dziećmi i młodzieżą, prezentacje multimedialne, warsztaty plastyczne, spotkania autorskie i dyskusje toczące się wokół innowacyjnych form pracy z czytelnikiem dorosłym, jak również wymiana doświadczeń i pomysłów na promocje biblioteki.
W czasie spotkania, które odbyło się 6 września br. uczestniczki mogły zapoznać się z historią naszej gminy, spotkały się z pisarką, znawcą historii lokalnej i współtwórcą gromadzonych dokumentów w wersji cyfrowej (http://szebnie.archiwalia.org), gdzie dostępne są archiwalia dotyczące gminy Jasło Panią Zofią Macek. Interesująca lekcja historii pozwoliła na zapoznanie się z tragicznymi dziejami obozu zagłady w Szebniach i bohaterskiej postawie „Kapłana Niezłomnego” ks. J. Opioły i wielu mieszkańców Szebni.
Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest FRSI, która na ten cel otrzymała grant od Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, a od niej poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce dotacje otrzymała GBP w Jaśle z/s w Szebniach jako Biblioteka Wiodąca w programie.
Wspólne spotkania zintegrowały środowiska biblioteczne z gmin partnerskich, a bezpośredni kontakt utrwalił pomiędzy nami więzi koleżeńskie. Wymiana doświadczeń, informacji, opinii, przekazywanie własnej wiedzy praktycznej pozwoliło wszystkim doskonalić swoje umiejętności.
Stanisława Ablewicz
(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)
na prawdę świetne zajęcia :)