„Dodatkowe” atrakcje podczas otwarcia Karpackiej Troi w Trzcinicy
Niesprzyjające warunki atmosferyczne i problemy techniczne sprawiły „psikusa” organizatorom plenerowego spektaklu „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, który miał być mocnym akcentem piątkowego otwarcia skansenu archeologicznego w podjasielskiej Trzcinicy. Po kilkudziesięciominutowym „obsunięciu” czasowym widowisko doszło jednak do szczęśliwego finału.
„Widowisko to będzie wyjątkowym wydarzeniem dla archeologii polskiej. Dotychczas nikt bowiem nie prezentował tematu najdawniejszych dziejów ziem polskich w sposób, który pozwoliłby widzom niemal zobaczyć przeszłość na własne oczy i poczuć ją na własnej skórze” – w taki sposób reklamowali spektakl jego pomysłodawcy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego skansen archeologiczny Karpacka Troja jest oddziałem.
Zgodnie z planem impreza miała rozpocząć się o godzinie 21:30. Od początku jednak nic nie szło po ich myśli. Problemy zaczęły się wraz z rzęsistym deszczem, który od godzin wieczornych przechodził nad Trzcinicą. Organizatorzy byli zmuszeni zdemontować wielki ekran, na którym miał być wyświetlany film przedstawiający dzieje miejscowego grodziska. Na domiar złego w skansenie zabrakło zasilania i na kilka minut został wyłączony prąd.
To zniechęciło wiele osób, które z nadzieją na wspaniałe przedstawienie przybyli w piątkowy wieczór do Karpackiej Troi.
„Nad tym miejscem panuje chyba jakieś pogodowe fatum. W ubiegłym roku powódź przeszkodziła w otwarciu obiektu dla zwiedzających, a w tym deszcz spłatał figla organizatorom” – mówili zniesmaczeni widzowie, opuszczający po godzinie 22 teren skansenu. Mieli też pretensję do organizatorów za brak jakichkolwiek informacji czy widowisko się odbędzie, czy też jest odwołane.
Ci, którzy wytrwali w niesprzyjających warunkach, mogą być zadowoleni. Blisko sześćdziesięciominutowe widowisko nagrodziło w pełni zmęczenie. Spektakl połączył w sobie tradycję historyczną z nowoczesnością. Film o dziejach trzcinickiego grodziska wyświetlany na wielkim ekranie usytuowanym u podnóża skansenu, był przeplatany pokazami multimedialno-świetlnymi oraz pokazami z udziałem ludzi „z tamtej epoki”.
W sobotę i niedzielę dalszy etap świętowania. W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do udziału w 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Szczegółowy program na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl