Narodowy Spis Powszechny już od 1 kwietnia
Już 1 kwietnia do naszych domów mogą zapukać rachmistrzowie spisowi w celu przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Narodowy Spis Powszechny odbędzie się w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011r. wg stanu na dzień 31 marca 2011r, na godz. 24:00. Będzie to pierwszy spis powszechny od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Jako państwo członkowskie jesteśmy zobligowani do jego przeprowadzenia i dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno – społecznej oraz społeczno – ekonomicznej. Zakres tematyczny i sposób przeprowadzenia spisu powszechnego reguluje ustawa o narodowym spisie powszechnym z 4 marca 2010r.
Spisem będą objęte:
• osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
• osoby niemające miejsca zamieszkania;
• mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Spis przeprowadza się w formie elektronicznej jako badanie pełne i reprezentacyjne.
Spis będzie przeprowadzany przez rachmistrzów spisowych. Rachmistrz spisowy musi mieć ukończone 18 lat, być godnym zaufania oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie.
– Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych zakończył się 20 grudnia 2010 r. W jego wyniku na terenie miasta Jasła spis będzie przeprowadzany przez 16 rachmistrzów oraz 3 rachmistrzów rezerwowych. Rachmistrz spisowy, podczas wykonywania czynności w ramach prac spisowych będzie się posługiwał umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator. Zachęcam do umożliwienia rachmistrzom dokonania spisu, zgodnie z wymaganiami przepisów prawa. Jednocześnie przypominam, iż wszelkie zbierane i gromadzone w spisie dane są poufne i podlegają ochronie – tłumaczy Paweł Rzońca, kierownik wydziału administracyjnego UM w Jaśle – zastępca Gminnego Komisarza Spisowego.
Na terenie gminy pracami spisowymi kieruje wójt (burmistrz, prezydent miasta) – jako gminny komisarz spisowy. Zaś funkcję Generalnego Komisarza Spisowego pełni Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Spis powszechny dostarczy najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno – społecznej i zawodowej, a także o społeczno – ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
(UMJ)