Ogólnopolski ranking szkół. Technikum lepsze od liceum
W ogłoszonym właśnie najnowszym ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych dziewiąte miejsce w województwie podkarpackim oraz sto dziewiętnaste w całym kraju zajmuje obecnie Technikum nr 4 w Jaśle, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 4, czyli popularnego „Ekonomika”. Dla porównania: I Liceum Ogólnokształcące zajęło 244 miejsce w Polsce.
To wyjątkowa edycja ogólnopolskiego rankingu szkół Ponadgimnazjalnych przygotowywanego corocznie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. Wyjątkowa z dwóch względów: do tej pory o tym, na której pozycji uplasuje się dana szkoła, decydowała liczba zwycięzców ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych w minionym roku szkolnym. Teraz poszerzono kryteria oceny o trzy dodatkowe elementy: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocena szkoły przez kadrę akademicką. Po drugie, oddzielono od siebie licea ogólnokształcące od techników.
– Ranking szkół ponadgimnazjalnych od szeregu lat wzbudzał emocje w środowisku szkolnym. Sporo też było krytyki i zarzutów skierowanych do Kapituły dotyczących jedynego do tej pory kryterium jakim były osiągnięcia w zamkniętej liście olimpiad i konkursów. W tym roku Kapituła skonstruowała nowe zasady – moim zdaniem – zdecydowanie lepiej oddające osiągnięcia szkół, chociaż, jako nauczyciel wiem, że także i one nie są w stanie oddać rzeczywistego zaangażowania nauczycieli i pracy szkół. – mówi Robert Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.
Technikum z oddziałami integracyjnymi, które funkcjonuje w popularnym „Ekonomiku”, zajęło 119 miejsce w kraju oraz 9 w województwie podkarpackim. W specjalnie opracowanym podrankingu maturalnym szkoła uplasowała się zaś na 97 pozycji. Duża konkurencja działa mobilizująco na szkoły, które stwarzają uczniom co raz lepsze możliwości naukowego rozwoju.
– Pozycja na liście najlepszych techników w kraju i jednych z najlepszych w województwie i jednocześnie bardzo wysokie miejsce w podrankingu maturalnym, jest motywacją do dalszej pracy i zobowiązaniem do stałego podnoszenia wyników szkoły. Nie stworzono listy rankingowej dla liceów profilowanych. Przypuszczam, że nasze IV Liceum Profilowane z Oddziałami z niespotykaną w kraju 100% zdawalnością matury mogłoby być na czele tej listy. – podkreśla Robert Niemiec.
W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych znalazły się również inne placówki z terenu miasta Jasła: wśród techników 21 miejsce w województwie i powyżej 200 miejsca w Polsce zajmuje Technikum nr 3 w „Chemiku”. Z kolei spośród liceów ogólnokształcących na liście sklasifykowano trzy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące (12 miejsce w województwie i 244 miejsce w Polsce), Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO (22 w województwie i powyżej 400 miejsca w kraju) oraz II Liceum Ogólnokształcące (30 miejsce w województwie i powyżej 400 miejsca kraju).
– Cieszę się, że oddzielono licea ogólnokształcące od techników gdyż to są dwa różne typy szkół nieporównywalne ze sobą. Cieszę się także, że szkoła w której jestem dyrektorem zajęła w tegorocznym rankingu tak wysokie miejsce. Cieszę się tym bardziej, że jest to szkoła integracyjna, w której nakład pracy w celu osiągnięcia takich efektów musi z konieczności być wyższy. – dodaje dyrektor „Ekonomika”.
Według rankingu „Rzeczpospolitej i „Perspektyw” najlepszym liceum w Polsce jest Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (województwo kujawsko-pomorskie), zaś na Podkarpaciu to Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl
jest wysoko ale w rankingu TECHNIKÓW NIE LICEÓW
no i nareszcie obalony został mit o nieporównywalnej wielkości I LO xP
Co do ekonomika polecam, jest na poziomie i przy tym dużo humoru, nie tak sztywno jak w co niektórych wywyższających się szkołach ponadgimnazjalnych,
a ja tam osobiscie chodze do oslawionego 'Chemika’ (rowniez do technikum) i dobrze mi z tym :]