terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
KULTURA | ROZRYWKA | EDUKACJA

W podziękowaniu za wielkie świadectwo

9 listopada 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbyła się promocja książki Ewy Jaworskiej „Solidarność jasielska 1980-1989”.

Fot. MBP w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Autorka jest absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, którą ukończyła pisząc pracę magisterską „Pedagogiczny aspekt „Solidarności” jasielskiej”. Spiritus movens pracy magisterskiej oraz promowanej publikacji była dr Maria Szańca.

Książka przedstawia ruch „Solidarności” na Ziemi Jasielskiej od jego powstania po stan wojenny. Dzięki relacjom związkowców nabiera ona szczególnej wartości historycznej.

Do Biblioteki przybyły władze miasta, rodzina autorki oraz młodzież szkół średnich, a nade wszystko członkowie ruchu społecznego jakim była „Solidarność”. Prowadząca spotkanie Krystyna Olszewska stwierdziła, że czasy „Solidarności” to „przeszłość zamknięta rozdziałem niepamięci”. Podkreśliła niebagatelną rolę kościoła katolickiego i nauczanie Jana Pawła II, które stało się asumptem do działania. Nie zapomniała też o roli mediów.

M. Szańca ubolewała nad brakiem literatury przedmiotu – „Literatura dotycząca ruchu związkowego nie jest zbyt bogata. Wszystkie ujęcia tematu miały charakter cząstkowy”.

„Czułam wagę tematu” – powiedziała Ewa Jaworska. Mówiła też o trudzie badacza historii, który postrzega jako intelektualny i fizyczny wysiłek wymagający nocnych wypraw, by porozmawiać z ludźmi, bohaterami tamtego czasu. Wśród ciepła i życzliwości, którą jej okazano starała się uchwycić żywego ducha relacji.

Głos zabrała Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, która podkreśliła wagę odkrywania sytuacji i ludzi „Solidarności”. Wspomniała działalność opozycyjną z 1976 r., w której brała udział.

Głos zabrali działacze „Solidarności”: S. Koczwara, H. Juszczyk, T. Górczyk, S. Kopera, G. Sosiński, E. Chruszcz, A. Kachlik. Wśród wspomnień były refleksje na temat patriotyzmu, odwagi i szacunku dla praw boskich. Padły też słowa zabarwione goryczą. Wszyscy jednak podkreślali wyjątkowość atmosfery tamtych czasów.

Książka E. Jaworskiej to istotna publikacja dotycząca jasielskiej historii napisana w oparciu o informacje zawarte w dokumentach, prasie, publikacjach innych autorów oraz wywiady, które przeprowadziła autorka. Jest on podziękowaniem za „wielkie świadectwo”.

(MBP w Jaśle)

Jeden komentarz

  1. Gratuluje książki! Ale z takim promotorem jak Pani dr Maria Szańca to na pewno powstanie coś wspaniałego, to wspaniała osoba,wspaniały wykładowca.

Back to top button