„Święto trzeciomajowe to radosne święto, ale w tym roku trudno je radośnie świętować”
– W święto 3-go Maja wspominamy wspaniałe, ale i bolesne dzieje Polski. Nie tylko wspominamy dzieje dawnych pokoleń, bo historia toczy się dalej. Świadczy o tym wymownie to miejsce, na którym zgromadziliśmy się dzisiaj, na którym gromadziliśmy się kilkanaście dni temu i tyle miejsc nowych, miejsc pamięci na polskiej, obcej ziemi – mówił w dzisiejszej homilii ksiądz prałat dr hab. Andrzej Garbarz. Z okazji miejskich obchodów 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja na płycie jasielskiego Rynku odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.
Ksiądz prałat zwracał w swojej homilii szczególną uwagę, że często zabiegani, znerwicowani, zastraszeni i bezradni, chodząc i jeżdżąc po naszym mieście do sklepów czy urzędów, często nie zwracamy uwagi na symbolikę miejsc i nazw mówiących o naszej narodowej tożsamości.
– Trzeba przejść ulicami Jasła i odczytać choćby nazwy ulic: świętego Jana z Dukli, świętego Józefa Sebastiana Pelczara, patrona naszej diecezji, świętej siostry Faustyny Kowalskiej, błogosławionej Karoliny Kózkówny, księdza Stanisława Bełcha, księdza Stanisława Konarskiego, księdza Jana Potępy i dalej ulice nazwane imionami naszych królów, poetów i bohaterów, ulice upamiętniające ważne daty z historii Polski: 3-go Maja czy 17-go Stycznia. Trzeba stanąć przed pomnikami: Grunwaldu, Kościuszki, przed krzyżem katyńskim i tablicami umieszczonymi w kościołach, urzędach i na kamienicach miasta. Trzeba iść na jasielskie cmentarze, odnaleźć groby tych, którzy tutaj i w Polsce, i w świecie tworzyli historię, którzy walczyli o wolność i niezawisłość, i sprawiedliwość społeczną, którzy tworzyli kulturę, rozwijali naukę i oświatę. – mówił ksiądz Andrzej Garbarz.
Burmistrz Jasła mówiła z kolei o tym, że święto trzeciomajowe to radosne święto, które w tym roku trudno świętować ze względu na to, że przed oczami wciąż mamy obraz katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, obraz dziesiątków trumien i wspomnienia bolesnych uroczystości pogrzebowych naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, naszego senatora Stanisława Zająca i tak wielu wybitnych córek i synów naszego narodu.
– Wciąż z troską pytamy, jaka będzie przyszłość Polski bez tych, którzy odeszli. Żałoba narodowa jest w nas, ale za nią kroczy nadzieja, bo polskość wybuchła w tych dniach smutku i łez. Z miłością i dumą nieśliśmy naszą flagę narodową i mówiliśmy o przywiązaniu do narodowych wartości. Nasze Jasło stało się bardziej biało-czerwone. – powiedziała Maria Kurowska.
Dodała również, że przed nami ważny czas i wielkie zadanie, czyli wybory tych, którzy zastąpią tych, którzy odeszli.
– Miejsce męża stanu, prezydenta Lecha Kaczyńskiego musi zająć człowiek, który dalej poprowadzi jego dzieło, dla którego Polska jest najważniejsza, który spełni marzenia Polaków o dobrej i silnej Polsce, który sprawi, że Polska będzie Polską. W dniu Konstytucji 3-go Maja życzymy naszej Ojczyźnie, aby ustawodawstwo polskie było na miarę tego, jakim była Konstytucja i życzymy jej takich posłów i senatorów, aby tego potrafili dokonać. Takich posłów i senatorów, którzy uznają to, że Królowa Polski jest najważniejsza. – dodała pani burmistrz.
Tradycyjnie, pod Grobem Nieznanego Żołnierza, delegacje władz samorządowych, wszystkich typów szkół, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Biało-czerwone kwiaty pojawiły się też pod tablicą upamiętniającą dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, która usytuowana jest na bloku przy ulicy Kołłątaja 2.
SERWIS FOTO:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl
jak zwykle – wielki szacunek za Twoje zdjęcia !