W czerwcu do nowego bloku socjalnego wprowadzą się pierwsi lokatorzy
Za trzy miesiące do nowego bloku socjalnego przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle będzie mogło wprowadzić się kilkanaście rodzin. W budynku wybudowano szesnaście mieszkań o średniej powierzchni użytkowej od 40 do 50 metrów kwadratowych, które zostaną wyposażone w podstawowe media.
Inwestycja ruszyła w czerwcu ubiegłego roku. Blok socjalny wybudowano na działce pomiędzy ulicą Towarową, a ulicą Sroczyńskiego. Przetarg na roboty konstrukcyjno -budowlane i sanitarne wygrały spółki jasielskie. Koszt całego zadania po przetargu wyniósł 1,6 miliona złotych. 20 procent z tej kwoty to dofinansowanie z Banku Gospodarki Krajowej.
– Na dzień dzisiejszy w bloku wykonane są tynki w zakresie parteru i pierwszego piętra, instalacja podtynkowa elektryczna i kończona jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Przygotowane są izolacje pod podłoża. Następne roboty wykończeniowe będą trwały w miesiącu marcu, kwietniu i powinny być skończone na koniec maja, łącznie z elewacją i dojściem do budynku. Blok powinien być oddany w standardzie tynki z malowaniem, glazura ścian i glazura podłóg w węzłach sanitarnych, panele w podłogach oraz stolarka drzwiowa i okienna. – mówi Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła.
Dojazd do nowego bloku będzie możliwy po wybudowaniu planowanej drogi o symbolu KL1 łączącej ulicę Sroczyńskiego z ulicą Towarową. Miasto chce pozyskać na jej realizację środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W mieście brakuje mieszkań socjalnych
To pierwszy z dwóch planowanych bloków socjalnych przy tej ulicy. Jest już zatwierdzony projekt budowy kolejnego obiektu.
– Problem zapotrzebowania na mieszkania socjalne jest większy, niż ten jeden blok, ale jakiś przyczynek do rozładowania tego napięcia potrzeb mieszkaniowych ten blok zaspokoi. – podkreśla Rak.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej dodaje również, że decyzja radnych będzie uzależniona również od planów spółki TBS, podległej miastu, która planuje budowę nowego bloku czynszowego.
– Rada musi się zastanowić czy iść w kierunku budownictwa socjalnego czy budownictwa czynszowego. To będzie wymagało przeliczeń. Trzeba zobaczyć, ile to będzie kosztować, jaki będzie uzysk mieszkań i jak to rozwiąże problemy mieszkaniowe. Na tym etapie trudno wypowiadać się, w jakim kierunku będzie rada szła i w jakim kierunku zadecyduje. – dodaje Henryk Rak.
Budynkiem socjalnym będzie zarządzać Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Administracja Budynków Komunalnych w Jaśle.
(dapa)
TO BĘDĄ ŁADNE CZYNSZE JAK NA KRASIŃSKIEGO