Po wakacjach uczniowie I LO będą korzystać z nowych sal dydaktycznych oraz obserwatorium astronomicznego
Na wiosnę mają ruszyć prace budowlane przy nadbudowie budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle wraz z budową szkolnego obserwatorium astronomicznego. Pomysłodawcy zapewniają, że inwestycja ma być zakończona przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem lekcyjnym.
Projekt „Karpackie Niebo”, który zakłada budowę szkolnego obserwatorium astronomicznego, będzie realizowany równolegle z projektem rozbudowy budynku „pierwszego” liceum poprzez nadbudowę czwartego piętra. Na pierwsze z zadań szkoła otrzymała fundusze z unijnego programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji, natomiast drugi jest oparty o środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
– Teraz zamykana jest sprawa przetargowa i myślę, że w ciągu najbliższych dni, jeżeli nie będzie jakiś problemów proceduralnych, to być może architekt będzie mógł rozmawiać z wykonawcą odnośnie szczegółów i rozpoczęcia prac na budowie czwartego piętra i równocześnie stawiania kopuły, która będzie służyć uczniom do obserwowania nieba. – mówi Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
Zmieni się wygląd architektoniczny budynku
Projekt nadbudowy jasielskiego „ogólniaka” nawiązuje to pierwotnego wizerunku architektonicznego budynku z 1872 roku. Na dobudowanym poziomie znajdzie się miejsce dla kilku nowych sal dydaktycznych.
– Mówiąc kolokwialnie, „dusimy” się trochę w tej szkole i parę sal na czwartym piętrze też nam się przyda. – przyznaje Zbigniew Waszkiel.
Nad dachem szkoły od strony gimnazjum będzie górowała kopuła o średnicy 5,2 metra, z której będą prowadzone obserwacje nieba. Będzie się można tam dostać przez dwie klatki schodowe, a w przyszłości za pomocą windy zlokalizowanej od strony boiska szkolnego.
Zostanie do niej zakupiony nowoczesny sprzęt do obserwacji zjawisk na niebie oraz przetwarzania danych bezpośrednio na komputerze.
– Zamysł jest taki, żeby udostępnić obraz do Internetu i byłaby możliwość podglądania tego, co jest możliwe do obserwowania bezpośrednio na miejscu. – mówi Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO.
Warunki do obserwacji nieba będą zależeć jednak od natężenia światła pochodzącego z oświetlenia ulicznego.
– Trzeba będzie pomyśleć o tym, żeby tego światła miejskiego nie było zbyt wiele. W związku z tym będziemy rozmawiać z władzami miasta, żeby może troszeczkę zmniejszyć ilość oświetlenia na ulicy Czackiego. – podkreśla Waszkiel.
Zainteresować uczniów astronomią
Ryszard Prajsnar zaznacza, że szkoła zamierza prowadzić również obserwacje w dzień, czyli obserwacje słońca.
– Co prawda w ostatnich latach nie wiele na słońcu się dzieje, ale granulacje są interesujące do obserwacje i jeśli dysponuje się odpowiednim sprzętem, z odpowiednimi filtrami, to należą te obserwacje do bezpiecznych. Można je prowadzić w ciągu dnia. – podkreśla Ryszard Prajsnar.
Szkolny koordynator projektu „Karpackie Niebo” w jasielskim I LO dodaje również, że współczesna astronomia nie opiera się tylko na obserwacjach nieba.
– Zajmowanie się samą astronomią to nie tylko obserwacje astronomiczne, ale przede wszystkim dostęp do nowych technologii związanych z astrofotografią, z optyką, przede wszystkim z układami nadążnymi związanymi ze sterowaniem instrumentami astronomicznymi, system GEO-2 mogą być bardzo interesującym zagadnieniem dla ludzi zajmujących się mechaniką, elektroniką, transferem danych. Więc samo zajmowanie się astronomią, to nie tylko obserwacje. – dodaje Prajsnar.
Projekt przynosi nowe doświadczenia
Pomysł budowy obserwatorium astronomicznego pojawił się w związku z ogłoszonym w 2009 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
– Wiedzieliśmy, że w związku z tym mogą pojawić się szanse dla pozyskania środków unijnych, które pozwolą na rozbudowę dydaktyczną. Chcemy dostąpić do grona szkół, które już posiadają własne obserwatoria. Jest to wciąż bardzo elitarna grupa w Polsce, chociaż warto zauważyć, że powstaje wiele prywatnych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Zainteresowanie tą piękną dyscypliną wiedzy istnieje. – mówi Ryszard Prajsnar.
„Karpackie Niebo. Rozwój turystycznych produktów związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza” to dużo projekt realizowany w ramach programu współpracy transgranicznej Polski i Słowacji.
– Na początku byliśmy przerażeni tym całym projektem, bo to jest ogromne przedsięwzięcie. Potem złapaliśmy bakcyla mówiąc potocznie i wydaje mi się, że to jest kolejna atrakcja, która będzie służyła młodzieży. – zaznacza Zbigniew Waszkiel.
Roboty budowlane mają ruszyć na wiosnę. Czwarte piętro wraz z kopułą obserwatorium na dachu I LO ma zostać oddane najpóźniej przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem lekcyjnym.
– Wszystkie dotychczasowe czynności wskazują na to, że zdążymy. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Wykonawca podjął się wykonania tego zadania w takim czasie.
Wartość projektu dla Jasła wynosi około 90 tysięcy euro. – „Karpackie Niebo” jest w 85 procentach realizowany z funduszy europejskich, natomiast 15 procent wkładu własnego pokrywa powiat jasielski. – dodaje Kmiecik.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl
podoba mi się;)
to teraz profesor zamieni wszystkie WFy w szkole na gwiazdy.
Powodzenia, może zajrzę tam do Was któregoś dnia na obserwacje ;-)