Budowa zbiornika Kąty – Myscowa ruszy w 2013 roku!
Budowa zbiornika Kąty – Myscowa na rzece Wisłoce ruszy nie wcześniej, niż w 2013 roku – potwierdził dzisiaj w Jaśle dr inż. Jerzy Grela, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Od dwóch lat inwestycja jest na etapie przygotowania wszelkich wymaganych dokumentów.
W październiku br. Regionalna Dyrekcja Gospodarki Wodnej w Krakowie opracowała kilkustronicowy dokument poświęcony planowanej inwestycji budowy zbiornika wodnego na terenie powiatu jasielskiego, który zabezpieczyłby cały region przed powodziami. W materiale uwzględniono historię całego projektu, która sięga jeszcze lat 60. ubiegłego wieku, podstawowe parametry planowanej zapory i zbiornika, dokumenty uwzględniające przedsięwzięcia inwestycyjne, szacunkowe koszty i czas realizacji zadania oraz zakres zrealizowanych do tej pory prac.
– Ten zbiornik będzie pełnił dwie funkcje. Przede wszystkim będzie likwidował problem zaopatrzenia w wodę na terenie powiatu jasielskiego. Rzeczywiście analizując cały region górnej Wisły wydaje się, że są najbardziej nabrzmiałe te problemy z brakiem wody do picia. Ten zbiornik, poprzez swoją funkcję wyrównawczą, czyli gromadzenie wody w okresach zmożonego przepływu wód na rzecz jej dystrybucji w okresach „niżówkowych”, będzie wpływał na to, że będzie można w oparciu o taki wyrównany przepływ budować wodociągi i zaopatrywać w wodę mieszkańców. – mówi Jerzy Grela, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, który jest głównym inwestorem budowy zbiornika.
Drugim aspektem planowanej inwestycji będzie ochrona przed powodzią poprzez zmniejszenie kulminacji wezbrań powodziowych z 390 metrów sześciennych na sekundę do 86 metrów sześciennych na sekundę, czyli do wielkości przepływu nieszkodliwego.
– W rejonie Jasła spotykają się trzy rzeki: Ropa, Jasiołka i sama Wisłoka. To są rzeki, które zbierają wodę z bardzo górskich obszarów dorzeczy, które charakteryzują się tym, że są wzmożone opady i szybki spływ wód. Dopiero na jednym z tych dopływów, czyli na Ropie, mamy zbudowany zbiornik Klimkówka. Zbiornik Kąty – Myscowa byłby zbiornikiem, który ten drugi dopływ zabudowuje. – informuje Jerzy Grela.
W obecnej chwili realizacja zbiornika wodnego, który będzie zlokalizowany na terenie gmin: Nowy Żmigród i Krempna, jest na etapie przygotowywania dokumentacji. Jak podkreśla dyrektor Grela, w życie wchodzą nowe wymogi związane z ochroną środowiska i koniecznością przygotowywania raportów oddziaływania na środowisko, które skutecznie komplikują przygotowanie tego obiektu do realizacji.
– Do roku 2013 jesteśmy w stanie te wszystkie prace dokumentacyjne przygotować i przeprowadzić. Wtedy dopiero będzie można mówić o rozpoczęciu tej inwestycji, wchodząc w teren. – podkreśla Grela.
Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 930 milionów złotych. Dla porównania, budowa zbiornika retencyjnego Świnna Poręba wraz zaporą na rzece Skawie (województwo małopolskie) ma pochłonąć prawie dwukrotnie większą kwotę.
– Czas dużych inwestycji hydrotechnicznych finansowanych z budżetu państwa raczej się skończył. Myślimy o kolejnej perspektywie finansowej. Chcemy przygotować ten zbiornik dokumentacyjnie do roku 2013. Natomiast kolejna perspektywa finansowa może dać nam możliwość sięgnięcia po te środki. Wtedy to będzie miało duże szanse powodzenia. W tej chwili ten zbiornik się nie zmieścił w tej perspektywie finansowej ze względu na to, że nie był do końca przygotowany. Trudno było ryzykować taką decyzję, żeby go finansować z tych pieniędzy, bo musielibyśmy zapewne oddawać je, nawet jeśli zaangażowalibyśmy w konkretne przedsięwzięcie i nie wykonali go do końca. Unia byłaby dość restrykcyjna i mogłaby nam tutaj oddawać te pieniądze. – dodaje Jerzy Grela.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie był gościem na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Jasielskiego, gdzie od początku kadencji (przypominam, że 8 grudnia mijają trzy lata od wyboru obecnego składu rady) już wielokrotnie dyskutowano na temat budowy zbiornika Kąty – Myscowa. Wystosowano też kilka wspólnych stanowisk do najwyższych władz państwowych z prośbą o przyspieszenie realizacji tego zadania.
– Dyskutowaliśmy o planach i przyszłości zbiornika. Uzyskaliśmy informację, że najprawdopodobniejszym terminem rozpoczęcia inwestycji jest rok 2013. W tej chwili prowadzona jest cała procedura wynikająca z rangi tej inwestycji, czyli wszystkie uzgodnienia środowiskowe i inne. Natomiast naszym celem jest, aby lobbować za budową tego zbiornika, aby on znalazł się na liście zadań państwowych, ponieważ jest to duża inwestycja i musi być finansowana z budżetu państwa. – powiedziała Alicja Zając, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego.
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl
nie róbcie ludziom złudnej nadziei bo tego chcą radni oraz inwestor którym jest RZGW kraków a nie wiadomo czy rządzący tego będą chcieli i czy w ślad za tym pujdą pieniądze!!!!