terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFORMACJE

Spraw, aby Twoje dziecko było bardziej widoczne na drodze

Prezes JKMiRD Józef Biernacki od wielu lat organizuje akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Prezes JKMiRD Józef Biernacki od wielu lat organizuje akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

„Widzę i jestem widziany” – to hasło przyświeca Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego, który od wielu lat jest pomysłodawcą i organizatorem licznych akcji mających na celu edukację oraz ochronę dzieci przed zagrożeniami w ruchu drogowym. Dzięki tym działaniom, już wkrótce pierwszoklasiści z całego powiatu jasielskiego zostaną wyposażeni w” zestaw bezpieczeństwa”, czyli światełka odblaskowe oraz materiały edukacyjne.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma cykliczny charakter i jest adresowana do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. Pierwszoklasiści otrzymują materiały edukacyjne w postaci światełek odblaskowych przypominających maskotkę, edukacyjnych gier na płycie CD oraz zestawów rysunkowych na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Materiały zostały ufundowane Grupa LOTOS S.A., a ich dystrybucji na poszczególne placówki szkolne podjął się jak co roku Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Każda akcja, która ma na celu zmniejszenie wypadkowości na drogach, zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Dzieci są najmniej chronione w ruchu drogowym. Dziecko posiadające światełko odblaskowe, w późnych porach wracające ze szkoły, będzie widoczne dla kierujących pojazdami. A ten materiał edukacyjny, który dzieci dostaną, będą mogły edukować się poprzez grę wirtualną. Jest to materiał bardzo dobrze opracowany przez psychologów i pedagogów. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Program zakończy się na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Przewidziany jest wtedy konkurs plastyczny, w którym najmłodsi będą mogli wyrazić swoją „wizję” bezpiecznej drogi do szkoły.

Będziemy kontynuować konkurs plastyczny. Pewnie tak, jak w roku poprzednim, będą atrakcyjne nagrody. Przypomnę, że w roku poprzednim zwycięzca otrzymał rower, a szkoła, z której się wywodził, pięć rowerów. – podkreśla Roman Kościow z LOTOS Jasło.

Do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego przyłączają się również policjanci. Funkcjonariusze podkreślają, że pieszy wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, jest bardziej widoczny dla kierującego samochodem. Dzięki temu kierowcy mają większą szansę na zareagowanie w odpowiedniej chwili. Zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, kiedy szybciej zapada zmrok.

Każdy człowiek, który jest widoczny na drodze, jest bezpieczniejszy. Dlatego tak ważne, aby rodzice pamiętali o tym, żeby dzieci wyposażać w elementy odblaskowe, by dzieci nosiły te odblaski. Dzięki temu dziecko jest widoczne na drodze z odległości nawet kilkuset metrów. W świetle reflektorów widać ten znak. Dziecko widoczne na drodze jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Tą akcją staramy się też dotrzeć do świadomości starszych. Przecież bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i każdy, kto wchodzi na drogę, musi liczyć się z tym, że może dojść do nieszczęścia. Od jego zachowania zależy, czy będzie bezpiecznie, czy też nie. To jest bardzo ważne. – mówi nadkom. Mariusz Skiba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Jak wyglądają zatem statystyki drogowe z udziałem najmłodszych uczestników ruchu? Mariusz Skiba przyznaje, że powiat jasielski pozostaje jednym z najbezpieczniejszych w naszym województwie, jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci.

W naszym regionie jest dosyć bezpiecznie. Trzeba przyznać, że tutaj nie ma zbyt wielu dróg najbardziej zagrożonych, dróg o dużym natężeniu ruchu jak w innych regionach kraju. Generalnie możemy powiedzieć, że Podkarpacie jest bezpieczne. Na drogach powiatu jasielskiego można powiedzieć jest bezpieczniej, niż w innych rejonach. Owszem, dochodzi tutaj do takich dramatów, choćby sytuacja sprzed kilku tygodni, w Niepli dziecko wpadło pod samochód. Ale takie nieszczęścia na drogach powiatu jasielskiego zdarzają się bardzo rzadko. Myślę, że to jest zasługa również tego, że prowadzone są tego typu działania. – dodaje Mariusz Skiba.

Z kolei burmistrz Jasła wymieniła inwestycje, które miasto poczyniło na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym.

Miasto czyni starania, aby było bardziej bezpieczne. Przecież zmiana infrastruktury drogowo-chodnikowej, budowa ronda, budowa miasteczka ruchu drogowego, zakup fotoradaru i tym samym zmniejszenie prędkości jazdy użytkowników dróg to są działania, z którymi miasto wychodzi, aby być bardziej bezpieczne i przyjazne dla wszystkich, w tym szczególnie dla dzieci, bo to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci. Jeżeli my o tym bezpieczeństwie nie pomyślimy, to dzieci same nie pomyślą. – podkreśla Maria Kurowska.

W dzisiejszym spotkaniu inaugurującym kolejny rok akcji „Bezpieczna droga do szkoły” wzięli udział przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Urzędu Miasta w Jaśle, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie oraz urzędów gmin z: Krempnej, Skołyszyna, Brzysk, Dębowca, Nowego Żmigrodu i Osieka Jasielskiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button