Kolejne oberwanie chmury nad miastem
W nocy z soboty na niedzielę nad Jasłem przeszło oberwanie chmury. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, by ulice w mieście zamieniły się w rwące potoki, a studzienki kanalizacyjne nie nadążały z pochłanianiem kolejnych litrów wody spadającej z nieba. Kolejne nieprzespane godziny mieli mieszkańcy i strażacy, którzy usuwali skutki lokalnych podtopień.
Pierwsze efekty ulewy było widać na ulicy Kościuszki i Kołłątaja (skrzyżowanie obok Jasielskiego Domu Kultury), gdzie nie wytrzymały studzienki kanalizacyjne, w efekcie czego jezdnia przez kilkadziesiąt minut była zupełnie nie przejezdna. Na jazdę przez wielkie rozlewisko decydowali się tylko nieliczni kierowcy, na szczęście ruch w nocy w tym miejscu nie był zbyt duży. Przejeżdżające tędy samochody powodowały falę, która przedostała się do klatki bloku przy ulicy Kołłątaja 2.
Podtopieniu uległy również: droga krajowa nr 28 na ulicy Piłsudskiego, obwodnica przy Trans-Wiercie, fragment ulicy Floriańskiej, Dom Ludowy w Sobniowie, z którego strażacy ewakuowali biesiadujących tam uczestników jubileuszu 60-lecia miejscowego klubu sportowego oraz domy przy ulicy Granicznej i Bolesława Prusa w Jaśle. Poza tym doszło do kilku mniejszych podtopień posesji prywatnych na terenie całego miasta.
W niedzielę też popadało
W niedzielę nad gminą Tarnowiec przeszło gwałtowne oberwanie chmury, w wyniku którego zalane zostały miejscowości Tarnowiec, Gąsówka, Umieszcz, Czeluśnica i Gliniczek. O tym zdarzeniu poinformowały służby wojewody podkarpackiego.
Dzisiaj przez cały dzień strażacy z JRG Jasło i okolicznych OSP usuwali skutki nawałnic, które przeszły nad miastem i okolicznymi miejscowościami. Do udziału w działaniach zaangażowanych było kilkadziesiąt osób.
To nie koniec opadów
Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi opadami deszczu.
– W ciągu najbliższej doby w dalszym ciągu możliwe punktowe intensywne opady, których skutkiem mogą być lokalne podtopienia ze strony małych potoków i krótkotrwałe przekroczenia stanów alarmowych na rzekach zarówno zlewni Wisłoki, jak i na pozostałych rzekach województwa podkarpackiego. – informuje Dyżurny Operacyjny Wojewody Podkarpackiego.
W przypadku zagrożenia lokalnymi podtopieniami, można zgłaszać informacje do: Państwowej Straży Pożarnej (alarmowy 998 lub 112), Straży Miejskiej (alarmowy 986) lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miasta w Jaśle (013 448 63 70).
(dapa)