Poezja nie tylko dla pięknoduchów
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle zorganizowały uroczyste wręczenie nagród laureatom XIV Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Od początku istnienia konkurs stoi na bardzo wysokim poziomie. Informacja o konkursie z roku na rok dociera do coraz więcej osób zainteresowanych twórczością literacką w całej Polsce.
W tym roku do jasielskiej biblioteki wpłynęło 449 prac, których autorami jest 250 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całej Polski. Były takie edycje, gdzie było mniej lub więcej prac, ale ich ilość nie jest aż tak istotna. Bardziej liczy się jakość i swoboda literacka, którą organizatorzy stawiają przed młodymi ludźmi.
– Konkurs ma swój wysoki poziom. Czasem to jest taki poziom najwyższy, czasem niewielkie obniżenie tego poziomu, ale generalnie młodzi ludzie ci, którzy przesyłają swoje utwory i są naszymi laureatami, piszą znakomicie. W ten sposób można się dowiedzieć sporo o ich świecie, o ich problemach, o tym jakimi twórcami się fascynują, bo to też widać czasem w ich utworach. To właśnie wszystko jest wartością tego ogromnego konkursu. – mówi Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Dyrektor placówki podkreśliła, że konkurs daje młodym twórcom okazję do szerokiego pokazania swojego talentu. Przecież nasi wybitni pisarze też kiedyś byli dziećmi i też od czegoś zaczynali.
– Człowiek w miarę upływu czasu dojrzewa. Twórczość młodych też się zmienia, a przecież inaczej się pisze, jak jest się w szkole podstawowej w klasie drugiej, a inaczej jak jest się już bezmała człowiekiem dorosłym. Mamy laureatów maturzystów. Różnie też się układają się losy później tych naszych laureatów. – dodaje Małgorzata Piekarska.
Mówi Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle (750 KB)
Nadesłane prace oceniało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki i polonista, Mariusz Kalandyk – poeta, współredaktor kwartalnika „Nowa Okolica Poetów” oraz Jan Tulik – poeta, pisarz dramaturg. Podczas uroczystego podsumowania konkursu, który odbył się na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, wypowiadali się na temat wierszy i opowiadań, które wyszły spod pióra młodych twórców. Wszyscy zgodnie podkreślili, że prace stały na wysokim poziomie artystycznym.
– Jury wybrało te utwory poetyckie, w których dostrzegło próby takiego własnego spojrzenia na świat. Zwracaliśmy też uwagę na orginalność języka. Szczególnie cieszyły nas takie świadome gry i zabawy słowami, zestawienia ciekawych brzmień, zestawienia ciekawych znaczeń. Natomiast opowiadania zdominał temat podróży, przygody. Także i tu odnajdujemy motywy ze znanych lektur szkolnych, z filmów dziecięcych i gier komputerowych. Ale znaleźliśmy takie, które zaskoczyły nas świeżością, fantazją. – powiedziała Aleksandra Dacyl, która oceniała prace w grupie szkół podstawowych.
Jedna z autorek w grupie gimnazjów i szkół średnich napisała, że tak naprawdę pisanie wierszy to przede wszystkim plecenie. Ale plecenie koszy, plecenie obiektów z wikliny. Jeżeli plotę wiersz jak kosz, to znaczy, że tworzę coś użytecznego, ale i coś pięknego. W tej kategorii twórcy pisali utwory estetyczne, które będą użyteczne dla przyszłych pokoleń.
– Mówi się o tym, że poezja jest bardziej dla pięknoduchów. Jest pewnym hobby, nie jest czymś użytecznym. Jeżeli jest użytecznym to bardzo prymitywnie, np. w reklamie. Marzy mi się sytuacja, w której na powrót poezja będzie czymś użytecznym. Będzie funkcjonowała na codzień nie tylko w szkole. – podkreślił Mariusz Kalandyk.
Dyplomy i nagrody wręczali laureatom członkowie jury oraz zastępca burmistrza Jasła Leszek Zduński. W tym roku najliczniejszą placówką reprezentowaną na konkursie była Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle. Podziękowania odebrała osobiście dyrektor Anna Kamińska-Grzesiak.
– Gratuluję organizatorom wspaniałego pomysłu. Życzę wszystkim młodym adeptom sztuki literackiej, aby rozwijali się ponieważ w tym dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie co raz mniej jest literatury. A niestety całe piękno jest zawarte w książkach. Zachęcam wszystkich do czytania, do tworzenia. – cieszy się Leszek Zduński.
Od pierwszej edycji konkursu, wiersze laureatów publikowane są w formie tomiku. Z nagrodzonymi utworami można zapoznać się również na specjalnie przygotowanej wystawie, otwartej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Lista laureatów zostanie opublikowana na stronie MBP: www.mbp.jaslo.pl.
Finał XIV Konkursu Literackiej Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej uświetnił występ zespołu Dysonans z Krosna.
SERWIS FOTO:
Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl